| www.bardowie.art.pl |

VIII Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” 2014
środa, 07 maja 2014

Jeszcze do 23 maja 2014 roku można nadsyłać zgłoszenia na konkurs wokalny organizowany w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”2014 Szczegółowy regulamin na stronach www.bardowie.art.pl, www.cpk.art.pl, www.mamcarz.art.pl.

07.06.2014 godz.16:00 Koncert Konkursowy (wstęp wolny)
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2
ocenia jury w składzie: Jadwiga Kofta, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Krzysztof Heering, Jacek Bukowski, Roman Ziemlański, Andrzej Zakrzewski

- godz. 19:00 (w czasie obrad jury) recital Mirosława Czyżykiewicza (wstęp wolny)

08.06.2014 godz. 18:00 Koncert Finałowy
- wystąpią Laureaci, artyści Warszawskiej Sceny Bardów: Andrzej Brzeski, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Stanisław Klawe, Wojciech Gęsicki oraz Robert Janowski i Monika Szymczyk (Złoty Klucz 2013) Wstęp 10zł
Centrum Promocji Kultury w dz. Praga-Południe m.st. Warszawy ul. Podskarbińska 2

Co roku, w czerwcu, na warszawskiej Pradze, spotykają się artyści by śpiewać utwory Jonasza Kofty, utwory premierowe powstałe w poetyce Patrona Festiwalu oraz utwory traktujące o szeroko pojętej wolności.

Swoją aktywnością artystyczną przywołują przełomową datę współczesnej historii Polski. Jednak pierwszorzędnym celem festiwalu jest by młodzi wykonawcy, uczyli się śpiewać na znakomitych tekstach wyjątkowego poety piosenki, jakim był Jonasz Kofta. W tym roku przyznane zostaną Nagrody Główne (Złoty, Srebrny i Brązowy Klucz - do tzw. wolności artystycznej) oraz Nagroda ZASP za najlepszą interpretację utworu Jonasza Kofty. W ciągu kilku lat Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” stał się jednym z najlepszych i najważniejszych festiwali w Polsce poświęconych piosence artystycznej.

W ramach festiwalu, który został objęty patronatem m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, TVP2, TVP Kultura, Program 1 Polskiego Radia, ZAiKS, ZASP, STOART organizowany jest otwarty konkurs wokalny dla solistów oraz zespołów profesjonalnych i amatorskich. Warto podkreślić, że uczestnicy prezentują wyjątkowy poziom artystyczny. Część konkursowa jest zarazem znakomitym koncertem dla publiczności. W Koncertach Finałowych, prócz Laureatów konkursu, występują artyści i przyjaciele Warszawskiej Sceny Bardów. W minionych edycjach wystąpili: m.in. Bogusław Mec, Stanisław Soyka, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Daukszewicz, Jerzy Mamcarz, Marek Bałata, Jacek Kleyff, Artur Andrus, Jerzy Filar, Kuba Sienkiewicz.

Organizatorem Festiwalu są: Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów oraz Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

fragm. recenzji Piotra Koseli dla Strefy Piosenki z minionej edycji

„W konkursie nie zabrakło chyba niczego, czego szuka miłośnik piosenki, którą od lat próbuje się nazwać i zdefiniować, a która - to określenie chyba najbardziej mi odpowiada - jest po prostu niegłupia i odbiorca nie czuje się już na wstępie obrażany sprowadzaniem go do "targetu" i wmawianiu, że przy śniadaniu jest w stanie przełknąć wyłącznie łatwą melodię z tekstem opartym na równoważnikach zdań, wybranych na podstawie statystyki prostoty sformułowań.
Tutaj równania w dół nie było. Wręcz przeciwnie. (…)

(…)Świadczy to moim zdaniem z jednej strony o tym, że młodzi artyści na łatwiznę nie idą, a z drugiej, że wierzą iż są w stanie zainteresować odbiorców swoją indywidualną propozycją. I takie podejście jak najbardziej mi, jako jednemu z odbiorców odpowiada, a także nasuwa refleksję, że ten festiwal pięknie wypełnia niszę pomiędzy konkursami stawiającymi sobie za zadanie upamiętnienie konkretnej postaci z panteonu polskiej piosenki (Osiecka, Przybora), a promowaniem autorskich dokonań (OPPA).

(…) Oryginalny był układ koncertu, który z początku mnie zaskoczył, a który wkrótce doceniłem jako znakomity pomysł. Rzecz cała polegała na tyleż prostym, co genialnym pomyśle przeplatania występów laureatów konkursu z artystami z dorobkiem, zrzeszonymi pod szyldem Warszawskiej Sceny Bardów Wspominając o układzie niedzielnego koncertu, należy docenić odwagę organizatorów (Jerzy Mamcarz jest pomysłodawcą i dyr. artystycznym festiwalu, także prowadzącym koncerty, wspólnie ze Stanisławem Klawe), którzy jak widać w młodzież wierzą i nie mają obaw przed możliwymi (ale nie mającymi miejsca) wahaniami poziomu koncertu. W ten sposób pokazali też niedowiarkom, że poza tzw. mainstreamem istnieją mało znani, często młodzi artyści,
których bez obaw można wpuścić na scenę pośród zawodowców (…)

(…)Na koniec chciałbym zwrócić uwagę szanownej publiczności, na pewien ważny aspekt całego zamieszania, jakim jest niewątpliwie definiująca go i wiele o nim mówiąca nazwa. Festiwal im. Jonasza Kofty "Moja Wolności", to z jednej strony hołd złożony temu niebanalnemu twórcy, utrwalanie pamięci o nim, propagowanie jego twórczości, a z drugiej tytuł wiersza patrona, który skojarzony z rocznicą wypadającą, jak i sam festiwal na początku czerwca, wydaje się dawać świetną okazję do świętowania. Jest okazja, jest wspaniała impreza, więc oderwijmy się wreszcie od ponurych obchodów kolejnych klęsk, świętujmy wreszcie radosną rocznicę, za patrona mając duch malarza, poety, satyryka, artysty, w którego życiu i twórczości Wolność była najważniejsza.
Jeśli przy okazji zamyślimy się nad naszą wolnością - tym lepiej.”Serdecznie zapraszam
Jerzy Mamcarz
dyr. art. festiwalu
prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów


Podobne tematy:
- REGULAMIN VIII Ogólnopolskiego Festiwalu im. JONASZA KOFTY „MOJA WOLNOŚCI” 2014


 

wstecz