| www.bardowie.art.pl |

IX Ogólnopolski Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności”2015
czwartek, 07 maja 2015

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Warszawska Scena Bardów i Centrum Promocji Kultury Praga-Południe

PROGRAM
29.05.2015 godz.19:00
Recital Jerzego Mamcarza

(Krzysztof Heering – fortepian)
promocja płyty ROMANS NA ŁYŻWOROLKACH
wstęp 10 zł

30.05.2015 godz. 15:00
Koncert Konkursowy
(wstęp wolny)
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy ul. Podskarbińska 2
ocenia jury w składzie: Jadwiga Kofta, Jacek Bukowski, Paweł Sztompke, Krzysztof Heering, Stanisław Klawe, Jerzy Mamcarz, Andrzej Zakrzewski, Roman Ziemlański
- godz. 18:00 (w czasie obrad jury) Musical oratorium „Kolęda Nocka” w wykonaniu wokalistów MDK „Ochota” (wstęp wolny)

31.05.2015 godz.17:00
Koncert Finałow
y w którym wystąpią Laureaci, artyści Warszawskiej Sceny Bardów: Grzegorz Bukała, Andrzej Brzeski, Mirosław Czyżykiewicz, Stanisław Klawe, Jerzy Mamcarz oraz Marek Piekarczyk, Robert Janowski i Julianna Grabowska (Złoty Klucz 2014).
wstęp 10zł
Centrum Promocji Kultury w Dz. Praga-Południe m.st. Warszawy ul. Podskarbińska 2

KLIKNIJ

Już po raz dziewiąty, na warszawskiej Pradze, spotykają się artyści by śpiewać utwory Jonasza Kofty, utwory premierowe powstałe w poetyce Patrona Festiwalu oraz utwory traktujące o szeroko pojętej wolności.

Swoją aktywnością artystyczną przywołują przełomową datę współczesnej historii Polski. Jednak pierwszorzędnym celem festiwalu jest by młodzi wykonawcy, uczyli się śpiewać na znakomitych tekstach wyjątkowego poety piosenki, jakim był Jonasz Kofta. W tym roku przyznane zostaną Nagrody Główne (Złoty, Srebrny i Brązowy Klucz - do tzw. wolności artystycznej) oraz Nagroda ZASP za najlepszą interpretację utworu Jonasza Kofty. W ciągu kilku lat Festiwal im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” stał się jednym z najlepszych i najważniejszych festiwali w Polsce poświęconych piosence artystycznej.

W ramach festiwalu, który został objęty patronatem m.in. przez Ministra Edukacji Narodowej, TVP Kultura, Program 1 Polskiego Radia, ZAiKS, ZASP, STOART organizowany jest otwarty konkurs wokalny dla solistów oraz zespołów profesjonalnych i amatorskich. Warto podkreślić, że uczestnicy prezentują wyjątkowy poziom artystyczny. Część konkursowa jest zarazem znakomitym koncertem dla publiczności.

Piotra Kosela o festiwalu

„W konkursie nie zabrakło chyba niczego, czego szuka miłośnik piosenki, którą od lat próbuje się nazwać i zdefiniować, a która - to określenie chyba najbardziej mi odpowiada - jest po prostu niegłupia i odbiorca nie czuje się już na wstępie obrażany sprowadzaniem go do "targetu" i wmawianiu, że przy śniadaniu jest w stanie przełknąć wyłącznie łatwą melodię z tekstem opartym na równoważnikach zdań, wybranych na podstawie statystyki prostoty sformułowań.


Tutaj równania w dół nie było. Wręcz przeciwnie. (…)
(…) Oryginalny był układ koncertu, który z początku mnie zaskoczył, a który wkrótce doceniłem jako znakomity pomysł. Rzecz cała polegała na tyleż prostym, co genialnym pomyśle przeplatania występów laureatów konkursu z artystami z dorobkiem, zrzeszonymi pod szyldem Warszawskiej Sceny Bardów Wspominając o układzie niedzielnego koncertu, należy docenić odwagę organizatorów (Jerzy Mamcarz jest pomysłodawcą i dyr. artystycznym festiwalu, także prowadzącym koncerty, wspólnie ze Stanisławem Klawe), którzy jak widać w młodzież wierzą i nie mają obaw przed możliwymi (ale nie mającymi miejsca) wahaniami poziomu koncertu. W ten sposób pokazali też niedowiarkom, że poza tzw. mainstreamem istnieją mało znani, często młodzi artyści, których bez obaw można wpuścić na scenę pośród zawodowców (…)

(…)Na koniec chciałbym zwrócić uwagę szanownej publiczności, na pewien ważny aspekt całego zamieszania, jakim jest niewątpliwie definiująca go i wiele o nim mówiąca nazwa. Festiwal im. Jonasza Kofty "Moja Wolności", to z jednej strony hołd złożony temu niebanalnemu twórcy, utrwalanie pamięci o nim, propagowanie jego twórczości, a z drugiej tytuł wiersza patrona, który skojarzony z rocznicą wypadającą, jak i sam festiwal na początku czerwca, wydaje się dawać świetną okazję do świętowania. Jest okazja, jest wspaniała impreza, więc oderwijmy się wreszcie od ponurych obchodów kolejnych klęsk, świętujmy wreszcie radosną rocznicę, za patrona mając duch malarza, poety, satyryka, artysty, w którego życiu i twórczości Wolność była najważniejsza.
Jeśli przy okazji zamyślimy się nad naszą wolnością - tym lepiej.”

Serdecznie zapraszam

Jerzy Mamcarz
dyr. art. Festiwalu
www.mamcarz.art.pl
prezes Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów


wstecz